دانلود فایل مقاله ستارخان از سرداران جنبش مشروطه

دانلود مقاله  ستارخان از سرداران جنبش مشروطه ,ستارخان از سرداران جنبش مشروطه,دانلود مقاله  ستارخان از سرداران جنبش مشروطه ,ستارخان,از,سرداران,جنبش,مشروطه,دانلود,مقاله,ستارخان,سرداران,جنبش,مشروطه

مشاهده محصول

دانلود مقاله ستارخان از سرداران جنبش مشروطه

دانلود-مقاله-ستارخان-از-سرداران-جنبش-مشروطهلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏ستارخان‏ از سرداران ‏جنبش مشروطه‌‏ خواهی ‏ایران‏ ، و ملقب به سردار ملی است. در مقاومت تبریز وی جانفشانی‌های بسیاری کرد.
‏مقدمه
‏ستار قره‌داغی سومین پسر حاج حسن قره داغی در سال ۱۲۸۵ ق (۱۸۶۶ میلادی) به دنیا آمد. او از اهالی ‏قره‌داغ‏ ‏آذربایجان‏ بود که در مقابل قشون عظیم محمد علی شاه پس از به توپ بستن ‏مجلس شورای ملی‏ و تعطیلی آن که برای طرد و دستگیر کردن مشروطه خواهان ‏تبریز‏ به ‏آذربایجان‏ گسیل شده بود ایستادگی کرد و بنای مقاومت گذارد. وی مردم را بر ضد اردوی دولتی فرا خواند و خود رهبری آن را بر عهده گرفت و به همراه سایر مجاهدین و ‏باقرخان‏ سالار ملی مدت یک سال در برابر قوای دولتی ایستادگی کرد و نگذاشت شهر تبریز به دست طرفداران ‏محمد علی شاه‏ بیفتد. اختلاف او با شاهان ‏قاجار‏ و اعتراض به ظلم و ستم آنان ، به زمان کودکی اش بر می‌گشت. او و دو برادر بزرگ‌ترش اسماعیل و غفار از کودکی علاقه وافری به تیراندازی و اسب سواری داشتند ، اما اسماعیل فرزند ارشد خانواده در این امر پیشی گرفته بود و شب و روزش به اسب تازی ، تیراندازی و نشست و برخاست با خوانین و بزرگان سپری می‌شد، سرانجام او در پی اعتراض به حاکم وقت دستگیر و محکوم به اعدام شد . اسماعیل به دلیل ارتباط و پناه دادن به فردی به نام قاچاق فرهاد که از مخالفان و ناراضیان بود، توسط عمال دولت قاجاریه کشته شد. این امر کینه‌ای در دل ستار ایجاد کرد و نسبت به ظلم درباریان و حکام قاجاری خشمگین شد.
‏جوانی
‏ستار در جوانی به جرگه لوطیان (جوانمردان، یا اهل فتوت) محله ‏امیرخیز‏ ‏تبریز‏ درآمد و در همین باب در حالی که به دفاع از حقوق طبقات زحمتکش بر می‌خاست با مأمورین محمدعلی شاه درافتاد و به ناچار از شهر گریخت و مدتی به راهزنی مشغول شد، اما از ثروتمندان می‌گرفت و به فقرا می‌داد. سپس با میانجیگری پاره‌ای از بزرگان به شهر آمد و چون در جوانی به درستی و امانتداری در تبریز شهرت داشت به همین دلیل مالکان حفاظت از املاک خود را به او می‌سپردند. او هیچ گاه درس نخواند و سواد خواندن و نوشتن نداشت، اما هوش آمیخته به شجاعتش و مهارت در فنون جنگی و اعتقادات مذهبی و وطن دوستی اش، او را در صف فرهیختگان عصر قرار می‌داد.

 

دانلود فایل

 دریافت پشتیبانی برای این فایل

دانلود مقاله ستارخان از سرداران جنبش مشروطه ,ستارخان از سرداران جنبش مشروطه,دانلود مقاله ستارخان از سرداران جنبش مشروطه ,ستارخان,از,سرداران,جنبش,مشروطه,دانلود,مقاله,ستارخان,سرداران,جنبش,مشروطه

دیدگاهتان را بنویسید