دانلود فایل تحقیق تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص ( ورد)

تحقیق  تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص ( ورد),تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص,دانلود تحقیق  تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص ( ورد),تعیین,وزن,اتمی,منیزیم,23,ص,تحقیق,تعیین,اتمی,منیزیم,ورد)

مشاهده محصول

تحقیق تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص ( ورد)

تحقیق-تعیین-وزن-اتمی-منیزیم-23-ص-(-ورد)لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 25 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏2
‏تعیین وزن اتمی منیزیم
‏تعيين وزن اتمي منيزيم منيزيم : منيزيم عنصري فلزي به رنگ سفيد نقره اي است که در گروه 2 جدول تناوبي قرار دارد .اين عنصر در سال 1808 توسط humphrey davy‏ دانشمند انگليسي کشف گرديد.از الکترو ليز نمک کلريد منيزيم و همچنين از آب دريا بدست مي آيد. منيزيم و ترکيبات آن مدت زمان مديدي است که شناخته شده هستند .منيزيم هشتمين عنصر از نظر فراواني در پوسته زمين به حساب مي آيد .اين عنصر در نهشته هاي عظيم در کانيهاي مگنزيت ،دولوميت وديگر کاني ها يافت مي شود. اين عنصر از الکتروليز کلريد منيزيم ناشي از اب هاي نمک دار ،چاه ها و آب دريا ها حاصل مي شود . منيزيم عنصري سبک به رنگ سفيد نقره اي است اين عنصر به راحتي در درجه حرارت بالا مي سوزد و شعله سفيد رنگ وتابناکي در موقع سوختن نمايان مي کند . موارد استفاده اين عنصر شامل مواد محترقه و منفجره شامل بمب هاي آتش زا مي باشد . حدود يک سوم ترکيبات الو مينيومي و آلياژهاي ضروري براي هواپيما ها و موشکها از اين عنصر استفاده مي شود .اين عنصر داراي خاصيت جوش خوردگي بهتر از آلومينيوم مي باشد که براي عناصر آلياژي مورد استفاده قرار مي گيرد . همچنين براي توليد گرافيتهاي حلقه اي چدني کاربرد دارد. همچنين اين عنصر يک عامل کاهنده در توليد اورانيوم خالص و نمکهاي فلزي است. هيدروکسيد ،کلريد،سولفات و سيترات منيزيم در دندانپزشکي استفاده مي شود . به علت اشتعال پذيري بالاي اين عنصر براي سوخت کوره هاي کارخانه ها استفاده مي شود . ترکيبات آلي منيزيم نقش حياتي در زندگي گياهي و جانوري دارند . کلرفيل گياهان داراي منيزيم است. به علت اشتعال پذيري بالاي منيزيم موقع استفاده از اين عنصر بايد دقت لازم را به عمل بياوريم. در موقع سوختن منيزيم نبايد از آب استفاده کرد. روش کار : ابتدا درون يک ارلن تميز،به مقدار کمي آب مي ريزيم وسپس در حدود 15ml Hcl‏ غليظ به آن اضافه ميکنيم (بايد توجه داش که در هنگام برداشتن Hcl‏ غليظ از عينک ايمني استفاده کني) و سپس به ارلن آب اضافه کرده تا ارلن پر شود(تا وسط گردنه ارلن) . سپس يک تکه نوار منيزيم را وزن کرده،(m=‏0.024 gr‏ ) آن را درون بشر انداخته و درپوش ارلن را که لوله ي شيشه اي از وسط آن مي گذرد ،مي گذاريم. در انتهاي لوله شيشه اي يک بشر مي گذاريم .در درون ارلن واکنش زير اتفاق مي افتد: 2HCl‏ + Mg MgCl‏2 + H‏2 با پيشرفت واکنش حجم گاز H‏2 موجود در ارلن بيشتر شده ،با بالا رفتن فشار به سطح مايع درون ارلن فشار مي ايد، از لوله شيشه اي بالا آمده و درون بشر مي ريزد.واکنش تا جايي پيش مي رود که منيزيم به طور کامل با HCl‏ واکنش دهد. يک دما سنج درون بشر مي گذاريم تا دماي مايعي که از ارلن به بشر مي ريزد بدست آيد.دما را يادداشت مي کنيم (
‏2
T‏1=‏297.5k‏ ) . مايع موجود درون بشر را به يک استوانه مدرج منتقل کرده تا حجم مايع بدست آيد(V‏1=‏138ml‏ ).اين حجم در واقع همان حجم گاز هيدروژني است که از واکنش منيزيم با محلول HCl‏ توليد شده است. فشار آزمايشگاه را نيز (p‏1=‏750 mmHg‏ ) در نظر مي گيريم .شرايط استاندارد را نيز در نظر مي گيريم،(T‏2=‏273 K‏ وp‏2=‏760 mmHg‏ ). مقادير فوق را در فرمول زير جايگزين کرده تا حجم گاز H‏2 در شرايط استاندارد بدست آيد (v‏2 ). P‏1 V‏1 / T‏1 = P‏2 V‏2 / T‏2 750×‏138/297.5 = ‏760×V‏2/273 V‏2=‏124.96 ml‏ با توجه به اينکه 1 mol‏ از هر گازي 22.4L‏ حجم دارد تعداد مول H‏2 بدست مي آيد: mol‏ H‏2 = ‏0.12496L .(‏1mol / ‏22.4L) = ‏5.578×‏10-3 mol H‏2 از آنجايي که در فرمول واکنش ضرايب H‏2 وMg‏ برابر هستند ،در نتيجه: Mol H‏2 = mol Mg = ‏5.578×‏10-3 با استفاده از فرمول زير وزن اتمي منيزيم بدست مي آيد: M = m / n = ‏0.24 / ‏0.005528 = ‏43.021 محاسبه ي درصد خطا: 100 × مقدار واقعي /مقدار تجربي – مقدار واقعي=درصد خطا 24.3050-43.021/24.3050 × 100 = 77% =درصد خطا دلايل خطاي آزمايش: عواملي که باعث خطا در ازمايش شده 1. مقداري از محلولي که از ارلن بالا امده در لوله باقي مانده که در اندازه گيري حجم گاز H‏2 محاسبه نشده.(هواي درون لوله در اندازه گيري حجم H‏2 لحاظ نشده). 2. بشر بر روي ميز کار که از جنس سنگ است قرار داده شده بود که از نظر دما عايق نبود در نتيجه دماي محلول ما داراي خطا شده است. 3. اشکال فني ترازويي که با آن وزن Mg‏ را اندازه گيري کرديم.
‏آزمایش تیتر کردن اسید و باز
‏تئوری آزمایش
‏4
‏در روش تیتر کردن سلولی با ‏غلظت مشخصی به محلول دیگر اضافه می‌شود تا واکنش شیمیایی بین دو ماده حل شده کامل ‏گردد. محلولی که غلظت آن مشخص باشد، محلول استاندارد است. در عمل تیتر کردن ، محلول ‏استاندارد را از یک بورت به محلولی که باید غلظت آن اندازه گرفته شود، می‌افزایند و ‏این عمل تا وقتی ادامه دارد که واکنش بین محلول استاندار تیتر شونده کامل شود. پس ‏با استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تیتر شونده ، غلظت محلول ‏تیتر شونده را حساب می‌کنند.
‏وسایل لازم
* ‏بورت 50 میلی لیتر
* ‏بالون ژوژه 100 میلی لیتری و 50 میلی لیتری
* ‏ارلن مایر 250 میلی لیتری
* ‏بشر 100 ‏میلی لیتری
* ‏ترازوی دقیق
‏مواد شیمیایی لازم
* ‏تیتر ازول ‏کلریدریک اسید 0،1 نرمال
* ‏سود
* ‏اگزالیک اسید خالص
* ‏فنل فتالئین
‏روش ‏آزمایش
‏بخش اول : تعیین نرمالیته سود مجهول
‏نمونه مجهول سود (NaOH) ‏در بالون ژوژه 100 میلی لیتری را با آب مقطر به حجم رسانده ، هم می‌زنیم. پس ‏یک بورت 25 میلی لیتری را ابتدا با آب مقطر سپس با محلول سود تهیه شده شستشو ‏می‌دهیم و توسط گیره به پایه متصل می‌کنیم. داخل بورت ، محلول سود ریخته ف محلول را ‏در صفر تنظیم می‌کنیم.
* ‏در نوک بورت نباید حباب هوا وجود داشته باشد. ‏در صورت وجود داشتن هوا در نوک بورت باید شیر بورت را کمی باز کرد تا نوک بورت از ‏مایع پر شود.
* ‏در موقع خواندن بورت ، چشم باید در امتداد سطح مایع بوده و عدد ‏مقابل خط زیر سطح مقعر مایع خوانده شود.
‏4
‏حال یک ارلن مایر که پیپت 10 میلی ‏لیتری و با کلریدریک اسید 0،1 نرمال شستشو داده ایم، 10 میلی لیتر کلریدریک اسید 0،1 ‏نرمال می ریزیم. سپس 2 قطره فنل فتالئین اضافه می‌کنیم. ارلن را زیر بورت قرار ‏داده ، با دست چپ بشر بورت را باز می‌کنیم تا قطره قطره محلول سود به محلول اسید ‏اضافه شود و با دست راست ، ارلن را به‌آهستگی حرکت دورانی می‌دهیم. طی این عمل ، ‏محلول داخل ارلن ، رنگ ارغوانی (صورتی رنگ) می‌شود و این نشانگر بازی شدن محلول ‏داخل ارلن است. افزایش سود را متوقف کرده و حجم سود مصرفی را از روی بورت ‏می‌خوانیم.
‏از فرمول زیر نرمالیته سود مجهول به‌راحتی محاسبه ‏می‌شود:
‏اسید V * ‏اسید N = ‏سود V * ‏سود N
‏اسید V * ‏اسید N /‏سود N = ‏سود N
‏بخش دوم : ‏تعیین نرمالیته اگزالیک اسید
‏یک گرم ‏اگزالیک اسید را داخل بشر 100 میلی لیتری ریخته و کمی آب مقطر به آن اضافه می‌کنیم ‏تا حل شود و سپس محلول را به یک بالون ژوژه 50 میلی لیتری انتقال داده و به حجم ‏می‌رسانیم. توسط پیپت ژوژه ، 10 میلی لیتر از این محلول را داخل ارلن مایر 250 میلی ‏لیتری می‌ریزیم و دو قطره فنل فتالئین به آن اضافه می‌کنیم. سپس بورت را از سود با ‏نرمالیته معلوم پر می‌کنیم و محلول داخل ارلن را با آن تیتر می‌کنیم.
‏روش ‏تیتر کردن به این صورت است که طبق بخش اول ، سود را قطره قطره به محلول داخل ارلن ‏افزوده تا صورتی کم‌رنگ ایجاد شود. سپس حجم بورت را یادداشت می‌کنیم. نرمالیته اسید ‏با استفاده از رابطه زیر به‌سادگی حاصل می‌شود.
‏سود V *‏سودN = ‏اسید V * ‏اسید N
‏سود V *‏سود N / ‏اسیدN = ‏اسید N
‏نتایج ‏آزمایش
1. ‏با استفاده از رابطه فوق با داشتن حجم اسید ، حجم و ‏نرمالیته باز می‌توان نرمالیته اسید را بدست آورد.
2. ‏با معلوم بودن حجم باز و ‏نرمالیته و حجم اسید به‌راحتی می‌توان نرمالیته باز را محاسبه کرد.
3. ‏در رابطه ‏فوق برای حجم از هر واحدی می‌توان استفاده کرد، مشروط بر اینکه هر دو حجم ( یعنی

 

دانلود فایل

 دریافت پشتیبانی برای این فایل

تحقیق تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص ( ورد),تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص,دانلود تحقیق تعیین وزن اتمی منیزیم 23 ص ( ورد),تعیین,وزن,اتمی,منیزیم,23,ص,تحقیق,تعیین,اتمی,منیزیم,ورد)

دیدگاهتان را بنویسید